уторак, 29. септембар 2015.

Мајске бубе, велике и моћне

Нисмо ни обратили пажњу на то у којем периоду смо их фотографисали, док нисмо сазнали да се зову мајске бубе.У периоду од марта до маја, могу се видети на многим местима у природи.



Назив: Мајске бубе
Фотограф:  Лидија Миловановић
Датум: 18. Март 2012.
Локација: Стубица

С обзиром да је Лидија стручњак за фотографисање ситних објеката, уједно има и задужење да пронађе шта је то фотографисала. Овога пута је то био мало тежи задатак, али је ипак успела да пронађе податке о овом оклопњаку, поприлично габаритних димензија за једну бубу.

И ако тако грубих пропорција, носи некако нежан и романтични назив, Мајска буба. Кажем романтични и нежан, јер нас пролеће а нарочито његов месец мај, асоцирају на љубав и романтику. Тако је бар са нама.

Нисмо најсигурнији да ли баш описујемо тачну подврсту, пошто ове бубе има у много малих варијација, а разлике су врло мале, тако да можемо да омашимо у подврсти, ал узмимо да је то отприлике то слично.

Ко су Мајске бубе?


Латински назив за овог инсекта је Meloe proscarabaeus Linnaeus, 1758

Мајске бубе из рода Мелое налазимо на тлу и ниско на растињу. Крећу се реалтивно споро, нарочито женке, чији несразмерно велик, ваљкасти абдомен може имати и преко 1цм у пречнику. Заједно са Мелое виолацеус, представља две најчешће врсте овог рода у Србији. Није их лако међусобно разликовати. Пунктације на глави и вратном штиту су код М. просцарабаеус обично нешто јаче и израженије него код М. виолацеус. Вратни штит је правоугаоног, готово квадратног облика, углавном равне задње ивице. Одрасли се појављују на пролеће, од марта до маја. За разлику од многих других врста, није везана за сува станишта. Распрострањена је широм Европе, али и на Кавказу, у Централној Азији, Сибиру. Извор BioRaS

Нема коментара:

Постави коментар