Врло често нам се деси да наиђемо на неки баг у неком софтверу или на неком онлаин сајту и наравно будемо љути због тога. А велики играчи, као што је Гугл, то раде у великом стилу, брљају и праве се луди.
Гугл фотографије, нисам сигуран да га тако преводе на српском, ал оригинално се зове Google Photos, раније се звао и Гугл+ Фотос а и доста је испреплетан са онлаин сервисом за складиштење фотографија Пикаса, који је такође у власништву Гугла, мада се све слабије развија. И нису то једини сервиси са фотографијама под окриљем Гугла, ту је и чувени Панорамио, којег је Гугл откупио и можемо рећи угасио.Стиче се утисак да Гугл све везано за фотографије, групише у један главни сервис, а то је Гугл Фотос. Многи од вас сте га бар видели на свом андроид мобилном телефону, ако већ га нисте користили.
Као што рекох, велики играчи праве велике грешке, а ова је огромна и комплетно повезана. По мени тотално непокривен пример коришћења апликације.
Најпре да кратко опишем Гугл Фотос за оне који се питању шта то ради и да ли би могло да им користи.
Гугл Фото служи за чување и дељење ваших фотографија. Гугл може да их чува у оригиналном квалитету и тада на располагању имате простор од 15 Гигабајта дељеног простора, а можете да их чувате и у како то Гугл зове, високом квалитету и ту вам је простор за фотографије неограничен. Овај високи квалитет је сасвим довољан за оне који воле да поделе слике са пријатељима, или да их имају све у сваком тренутку поред себе.
Када се овај софтвер постави на ваш уређај, он ће покупити све фотографије и видео клипове краће од 15 минута са локација са којих му кажете, и послати на Гугл сервере. Наравно ваши фајлови неће бити јавни, већ ћете ви моћи да их делите са ким желите или да их поставите да буду јавни.
Е сад оно због чега сам и почео да пишем овај текст. Када инсталирате програм који бекапује ваше слике са вашег рачунара или неког другог уређаја и кажете Гуглу где држите своје слике и видео материјале, он ће их покупити, односно прикупљати данима, ако имате много тога, као што је било у мом случају. Када Гугл то заврши, то је то. Можете поставити и да Гугл надгледа одређени фолдер и да кад год ви додате слике, он то исто уради на Гуглу. Све то лепо ради док не дође време да ви рецимо инсталирате нов оперативни систем.
Инсталирали сте нови ОС, па је ред да вратите апликације и између осталих вратите и Гугл Фотос апликацију. Наравно иста подешавања, кажете јој где су вам слике, а онда она глупаво покупи опет скоро све ваше слике и повуче их на Гугл. И то можда и не би било тако страшно да на самом Гугл Фотос сервису постоји могућност да се то реши, али не, нема начина да уклоните дупликате на Гугл Фотос сервису, тако да ја имам и по 4 копија од неких фотографија, па тако уместо да имам између 25-30 хиљада слика, ја на Гуглу сада имам скоро 80 хиљада слика.
Застрашујуће је да један такав гигант може тако да промаши. А можда је још страшније, што не хају за тим.
Нема коментара:
Постави коментар